Grupa 8
PSZCZÓŁKI

Grupa Pszczółki to dzieci 5-, 6- letnie. Każdego dnia odkrywamy nasze  przedszkole. Bardzo chętnie uczymy się nowych zabaw i razem możemy się wesoło bawić. Chcemy być samodzielni i koleżeńscy.   Chętnie poznajemy otaczający nas świat, jesteśmy twórczymi, dociekliwymi i bardzo pomysłowymi pszczółkami. Dzieci 6- letnie  w ciągu całego roku będą aktywnie przygotowywać się do rozpoczęcia edukacji w szkole. Wszystkie Pszczółki zapewne z łatwością sprostają wszystkim tegorocznym wyzwaniom.

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na kwiecień 2024 roku

Poznajemy przyrodę: wiosna

• Poznawanie, w sposób bezpośredni lub pośredni (film, książka), zwierząt hodowanych na wsi – zarówno osobników dorosłych, jak i ich potomstwa; nazywanie ich miejsc zamieszkania; naśladowanie ruchów i głosów.
  • Wyjaśnienie roli zwierząt hodowanych na wsi – określanie korzyści, jakie ma człowiek z ich hodowli.

Podstawy ekologii

• Szanowanie wody, niemarnowanie jej, poznawanie sposobów ochrony środowiska.
  • Poznawanie przejawów działalności ekologicznej: segregowanie odpadów, oczyszczanie ścieków, ochrona roślin i zwierząt, oszczędne korzystanie z surowców i materiałów (oszczędzanie wody i energii), tworzenie parków narodowych i rezerwatów przyrody, sadzenie drzew i krzewów, dokarmianie zwierząt.

Polska i Polacy.

• Podawanie nazwy swojej ojczyzny i jej stolicy. Poznawanie symboli narodowych: flagi, godła, hymnu narodowego.
  • Stosowanie zwrotów: jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce, mówimy po polsku

Początkowa nauka czytania i pisania. Elementy matematyki

• Układanie zdań, liczenie w nich słów, tworzenie rymów. Dzielenie nazw na sylaby i głoski. Czytanie prostych zdań, dopasowywanie podpisów do obrazków.
  • Zapoznanie z literą: ł, f, ż, h– małą i wielką, drukowaną i pisaną.
  • Utrwalanie poznanych cyfr. Stosowanie zapisu +, -,=, >,<. Dodawanie i odejmowanie w dostępnym zakresie.
  • Rozwijanie umiejętności porównywania długości, wprowadzenie pojęć: dłuższy, krótszy.
  • Zapoznanie z różnymi rodzajami wag, rozwijanie umiejętności szacowania wagi.
  • Rozwijanie umiejętności mierzenia objętości płynów, budzenie zainteresowań badawczych.

1. Mamy różne charaktery.
  2. Wiosna na wsi.
  3. Dbamy o przyrodę.
  4. Polska – moja ojczyzna.
pszczolki v2

Barwy ojczyste

Powiewa flaga,

Gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze

Biel jest i czerwień.

Czerwień – to miłość,

Biel – serce czyste….

Piękne są nasze

barwy ojczyste.

Pszczółki

1. Promień słońca budzi mnie,

potem w rosie kąpię się.

Wkładam piękny strój w paseczki,

idealny dla Pszczółeczki

Ref. Bzy bzy bzy rozlega się,

skrzydełka niosą mnie (2x)

2. Pszczółkę radość wręcz rozpiera,

kiedy z kwiatków nektar zbiera.

Będzie z niego pyszny miód,

nie na darmo był ten trud

3. Choć Pszczółeczki małe są,

wszystkim piękny uśmiech ślą.

Przez dzień cały się krzątają,

tę piosenkę wam śpiewają.