IMG 2185 v2
Grupa 8
PSZCZÓŁKI

Grupa 8 to dzieci 5 i 6 letnie, które uczęszczają do przedszkola tylko na pięć godzin. W ciągu całego roku będą aktywnie przygotowywać się do rozpoczęcia edukacji w szkole. Przed nimi bowiem ważne wyzwanie- wkroczenie w świat liter i liczb. Swoje umiejętności rozwijać będą pod czujnym okiem pani Gosi.
Z uśmiechem na twarzach i wiarą we własne możliwości zapewne z łatwością sprostają wszystkim tegorocznym wyzwaniom, a pobyt w przedszkolu będzie dla nich czasem radości.

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na październik 2020 roku

Przyroda jesienią

• Poznawanie, w sposób bezpośredni lub pośredni, sadu, drzew owocowych, rozpoznawanie owoców: za pomocą dotyku, węchu, wzroku, po smaku. Poznawanie sposobów przechowywania owoców.
  • Nazywanie przetworów z owoców i warzyw (dżemy, kompoty, soki, sałatki, kiszonki), poznawanie sposobów ich robienia oraz wyjaśnianie potrzeby ich wykonywania. Zwracanie uwagi na rolę owoców i warzyw w życiu ludzi i zwierząt.
  • Obserwowanie zmian zachodzących późną jesienią (mgły, intensywne opady deszczu, silny wiatr, coraz krótsze dni, obniżanie się temperatury powietrza itp.). Zwracanie uwagi na ubiór dostosowany do warunków atmosferycznych.

Miejscowość, region

• Określanie roli różnych zawodów w życiu społecznym. Nabywanie szacunku dla pracy ludzi w różnych zawodach. Poznanie pracy ekspedientki.

Początkowa nauka czytania i pisania

• Rytmiczny podział słów na sylaby, wyodrębnianie zdań w wypowiedzi (liczenie zdań, układanie odpowiedniej liczby klocków itp.), wyodrębnianie słów ze zdań – liczenie słów w zdaniach, tworzenie zdań z określoną liczbą słów.
  • Wyodrębnianie ze słów głosek: w nagłosie, wygłosie, śródgłosie.
  • Zapoznanie z literą o, a, m, e – małą i wielką, drukowaną i pisaną. Wprowadzenie pojęć: samogłoska, spółgłoska.

Elementy matematyki

• Ustalanie położenia obiektów względem własnej osoby.
  • Odróżnianie błędnego liczenia od liczenia poprawnego, kojarzenie liczby wyrażonej liczebnikiem z odpowiednią cyfrą.
  • Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych: koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt; podawanie ich podstawowych cech.
  • Zapoznanie z zapisami cyfrowymi liczb 1 , 2, 3, 4.

1. Jesień w sadzie.

2. Jesień na działce.

3. O sobie samym.

4. Nasze zmysły.

pszczolki v2

Grzeczne słowa

Są słowa niemiłe i miłe,

Wśród miłych te bardzo serdeczne:

Poproszę, dziękuję, przepraszam.

Wyrazy do życia konieczne.

Mów często z uśmiechem: dziękuję

I dzień dobry na powitanie.

Przepraszaj też innych bez wstydu,

A świat nasz piękniejszy się stanie.

Kasztanek

1. Od samego ranka, od samego ranka,

Widzisz na drzewie małego kasztanka.

Kiwa ładnie głową, klak, klak, klak,

2. Od samego ranka, od samego ranka,

Widzisz na drzewie małego kasztanka.

Tupie ładnie nóżką, klak, klak, klak,

3. Od samego ranka, od samego ranka,

Widzisz na drzewie małego kasztanka.

Klaszcze ładnie w rączki, klak, klak, klak,