Czudec - nasza mała ojczyzna

Czudec - nasza mała ojczyzna

Czudec to miejscowość o bogatej przeszłości, położona przy drodze wojewódzkiej Rzeszów- Strzyżów. Miasteczko otoczone malowniczo zalesionymi wzgórzami, leży w dolinie rzeki Wisłok. Czudec liczy ponad 700 lat, a pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1264 roku. Jego nazwa na przestrzeni wieków ulegała zmianom, została nawet zachowana jedna z legend, dotycząca powstania nazwy miejscowości.

W czasach, kiedy Czudec nazywał się Nowogródkiem, na górze za Wisłokiem stał zamek. Legenda mówi, że Tatarzy chcieli go złupić i ograbić, a ludność wymordować lub uprowadzić do niewoli. Pan zamku postanawia bronić go do końca, jednakże dysponując zaledwie garstką obrońców, skąpymi zapasami żywności, na domiar złego trapiony obecnością przestępców uwięzionych w lochach, nie potrafi sprostać temu wyzwaniu. Sytuację zmienia wystąpienie jednego ze skazanych, który prosi, by pozwolono mu strzelić z łuku do obozu tatarskiego. Wymierzył i ugodził strzałą samego wodza tatarskiego, przez co jego wojska odstąpiły od szturmu na zamek. Tak więc Nowogródek ocalał w cudowny sposób i jak mówi legenda gromkie zawołanie „ czud ” ( cud ), sprawia, iż na pamiątkę tego cudownego wybawienia zmienia się nazwa grodu na Czud, z czego utworzono później nazwy Czuch a w ostateczności Czudec. Stwierdzić należy, iż bogactwo legend i podań ludowych świadczy o chlubnej przeszłości Czudca.

Na wizerunek naszej miejscowości od najdawniejszych lat największy wpływ wywierał kościół katolicki. W przypadku Czudca było to uzasadnione tym, że był on siedzibą dużej parafii. Pierwsza informacja potwierdzająca powstania pierwszego kościoła pochodzi z 1326 r. Dzisiaj możemy podziwiać Kościół św. Marcina oraz Świętej Trójcy z podziemiami oraz cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej ukoronowanej w 2002 r. Warto zobaczyć zespół pałacowy z XVIII wieku, park krajobrazowy, domy drewnianej konstrukcji wzniesione około połowy XIX wieku oraz wiele kapliczek i figur przydrożnych także
z XIX w.

Wśród tylu wspaniałych miejsc w Czudcu znajduje się Przedszkole Publiczne, które posiada także swoja historię sięgającą ponad 6o lat.