Ekologia w przedszkolu

Nasze przedszkole w dużej mierze kładzie nacisk na edukację ekologiczną. Oznacza to, że w swoich działaniach dydaktyczno- wychowawczych staramy się w szeroki sposób przybliżyć dzieciom tę tematykę. Celem tych działań jest:

• rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą;
  • zaznajomienie z podstawowymi zasadami ochrony przyrody i wdrażanie do ich przestrzegania;
  • uświadamianie odpowiedzialności człowieka za stan środowiska w najbliższej okolicy;
  • kształtowanie opiekuńczego stosunku do siebie, roślin i zwierząt.

Harmonogram zajęć z zakresu edukacji ekologicznej

Z PRZYRODĄ PRZEZ CAŁY ROK

Wrzesień

• „Lecą liście kolorowe”-  wyszukiwanie poznanych gatunków drzew, obserwacja drzew.
  • „Idzie, idzie Pani Jesień- powitanie jesieni.
  • „Owoce i warzywa są smaczne”- rozpoznawanie i nazywanie  warzyw i owoców.

.

• „Zostań przyjacielem drzew” – obchody Światowego Dnia Drzewa.
  • Zebranie darów jesieni do kącika przyrody.
  • „Szukamy Pani Jesieni” –  dostrzeganie  zmian zachodzących jesienią  w przyrodzie, poznanie
  • przyczyny zmiany barwy liści jesienią.

Listopad

• Skarby natury -wykorzystywanie skarbów jesiennych do zajęć artystycznych, układanie kompozycji
  • z tworzywa  przyrodniczego.
  • ,,Co słychać w lesie?” - spotkanie z leśniczym, przygotowanie zwierząt do zimy.

Grudzień

• Skarby w ziemi ukryte – węgiel.Jak powstał węgiel ? Do czego jest wykorzystywany?
  • „Wszędzie  biało” - dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie związanych z aktualną porą roku.

Styczeń

• Obserwacja świata w zimowej szacie, szukanie i rozpoznawanie śladów na śniegu, obserwacja
  • zanieczyszczenia widocznego na śniegu.
  • „Smakołyki dla ptaków”-   dokarmianie ptaków.

Luty

• Ogródki na parapecie – siejemy i sadzimy zioła i nowalijki,opieka nad zielonym kącikiem.
  • Co rośliny potrzebują do życia?

• „Każda kropla wody jest na wagę złota”-  obchody Światowego  Dnia  Wody.
  • ,,Wiosna idzie przez świat”- witamy wiosnę, dostrzeganie  zmian zachodzących  wiosną  w przyrodzie.

• ,,Nasze rady na odpady” - chronimy przyrodę. Obchody Dnia Ziemi
  • „Coś z niczego” – prace z odpadów.Poszukiwanie nowego zastosowania dla nieużytków podczas wykonywania  prac plastycznych.
  • „Myślę, więc nie śmiecę”- Sprzątanie Świata- sposoby segregacji śmieci.

• „I znów zakwitły jabłonie” - wycieczka do kwitnącego sadu.
  • „Co piszczy w trawie? - obserwowanie owadów i roślin  na łące.

Czerwiec

• Zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym z wykorzystaniem naturalnego toru przeszkód.
  • Konkurs: „ Z przyrodą za pan brat”. Podsumowanie wiadomości przyrodniczo – ekologicznych.