Grupa 8 - dzieci 6- letnie
PSZCZÓŁKI

Grupa 8 to dzieci 5 i 6 letnie, które uczęszczają do przedszkola tylko na pięć godzin. W ciągu całego roku będą aktywnie przygotowywać się do rozpoczęcia edukacji w szkole. Przed nimi bowiem ważne wyzwanie- wkroczenie w świat liter i liczb. Swoje umiejętności rozwijać będą pod czujnym okiem pani Krysi. Z uśmiechem na twarzach i wiarą we własne możliwości zapewne z łatwością sprostają wszystkim tegorocznym wyzwaniom, a pobyt w przedszkolu będzie dla nich czasem radości.

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na wrzesień 2019 roku

• Informacje o sobie. Emocje, radzenie sobie z nimi

• Przedstawianie się, opisywanie swojego wyglądu, podawanie cech fizycznych swojego ciała: płeć, wiek, kolor oczu, włosów.
    • Podawanie wiadomości o sobie, dotyczących ulubionej zabawki, potrawy, ulubionego owocu, pojazdu itp. Określanie swoich zainteresowań.
    • Wyrażanie emocji w naturalnych sytuacjach, np.: rozstawania się z rodzicami, przegranej w grze.
    • Rozpoznawanie i przedstawianie różnych stanów emocjonalnych (złość, radość, smutek, strach, zazdrość, zawstydzenie).

Higiena ciała i otoczenia

• Dbanie o higienę narządów zmysłów poprzez: przebywanie w dobrze wywietrzonych, ogrzanych pomieszczeniach, zwracanie uwagi na odpowiednie oświetlenie, unikanie i nierobienie hałasu, mówienie umiarkowanym głosem, dostosowanym do sytuacji.

Procesy poznawcze

• Percepcja za pomocą dotyku, smaku, węchu. Rozumienie roli zmysłów w życiu człowieka, wyjaśnianie jej.
    • Skupianie uwagi na przedmiotach, treściach przekazywanych przez nauczyciela, kolegów. Formułowanie dłuższych wypowiedzi o ważnych sprawach. Wypowiadanie się na temat wysłuchanych utworów literackich.

Początkowa nauka czytania i pisania

• Wyodrębnianie zdań z wypowiedzi, wyodrębnianie sylab ze słów, analiza i synteza sylabowa nazw obrazków. Układanie swojego imienia z liter, według wzoru, a potem – bez wzoru.
    • Rozwijanie sprawności manualnej poprzez uczestnictwo w zabawach oraz poprzez podejmowanie działalności plastycznej.

Elementy matematyki

• Orientacja przestrzenna: nazywanie części ciała, ustalanie położenia obiektów względem własnej osoby, określanie położenia przedmiotów względem innych przedmiotów.
    • Odróżnianie błędnego liczenia od liczenia poprawnego.
    wanie do rozstania z przedszkolem i przedszkolnymi przyjaciółmi; wskazanie sposobów na podtrzymanie kontaktu z przyjaciółmi z grupy.

1. To jestem ja.
  2. Moja grupa.
  3. Moja droga do przedszkola.
  4. Idzie jesień... przez las, park.
pszczolki v2

Przedszkolaki

Teraz wam się przedstawimy

My jesteśmy przedszkolaczki

Nigdzie więcej nie znajdziecie

Takiej fajnej, zgranej paczki.

Kiedy tata z mamą w pracy

Do przedszkola przychodzimy

Tutaj zajęć jest bez liku

Tutaj świetnie się bawimy.

Są zabawki, kredki, farby

Panie z nami tańczą w koło.

I śpiewamy razem wszyscy

Bo w przedszkolu jest wesoło.

Do przedszkola

1. Serce mocno puka, Jaś plecaka szuka

Do przedszkola pora biec.

Blok, farby i kredki, ręcznik, pantofelki.

Do przedszkola zawsze trzeba nieść.

Ref. Do przedszkola, do przedszkola biegnie mały Jaś.

Bo w przedszkolu, bo w przedszkolu,

Jest kolega Staś.

2. Już na Jasia czeka najlepszy kolega,

I zabawek cały rząd.

Biegną do zabawy radośni i żwawi,

Wszystkie smutki uciekają w kąt.