71468416 489412345214816 8565115930206535680 n
Grupa 2 - dzieci 4- letnie
BIEDRONKI

Grupa druga – „Biedronki’ - to dzieci, które mają za sobą już jeden rok przebywania w przedszkolu. Chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności w zabawach oraz wykazują się sporą kreatywnością. Poprzez wspólne zabawy integrują się oraz zawierają przyjaźnie. Miewają jeszcze gorsze chwile, w których zawsze mogą liczyć na swoje panie. Bardzo lubią tańczyć i śpiewać oraz pokazywać swoje umiejętności artystyczne. W świat edukacji poprzez zabawę wprowadzają nas p. Agatka i p. Ania. O porządek w naszej sali dbamy wspólnie z p. Anią, która przynosi nam również pyszne posiłki.

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na wrzesień 2019 roku

To jestem ja

• poznawanie imion i nazwisk dzieci z grupy, uczestniczenie we wspólnych zabawach, nazywanie przedmiotów (zabawek, ubrań, pojazdów, naczyń itp.) i ich kolorów.
  • porównywanie przedmiotów; klasyfikowanie ich ze względu na jakość (np. barwa, wielkość) i przynależność (np. klocki do klocków, kredki do kredek).
  • odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu
  • słuchanie piosenek o prostej linii melodycznej, śpiewanych przez nauczyciela; próby zapamiętywania tekstu i melodii.

Moja grupa

• rozpoznawanie swojego znaczka rozpoznawczego wśród innych znaczków, określanie, na podstawie dwóch obrazków, co zdarzyło się wcześniej, a co później,
  • określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; stosowanie określeń: na, pod, w, przed, za, obok, skupianie uwagi na przedmiotach, treściach (krótkich) przekazywanych przez nauczyciela.
  • rysowanie kredkami.

Moja droga do przedszkola

• poznawanie zasad ruchu drogowego w celu bezpiecznego poruszania się po ulicach (pod opieką osoby dorosłej).
  • poznawanie zawodów osób pracujących w bliskim otoczeniu przedszkola; nazywanie ich czynności, narzędzi, przyborów potrzebnych im do pracy; rozpoznawanie wybranych znaków drogowych.
  • określanie kierunków ruchu, stosowanie określeń: do góry, w dół, do przodu, do tyłu, w bok.

Idzie jesień… przez las, park

• obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie w bliskim otoczeniu przedszkola,
  • gromadzenie owoców drzew w kąciku przyrody; wykorzystywanie ich do wszelkiej działalności: matematycznej, plastycznej, muzycznej, w relaksacji lub w ćwiczeniach ruchowych.
  • uczestniczenie w zabawach twórczych (głównie tematycznych, konstrukcyjnych i ruchowych).
  • układanie przedmiotów według poleceń nauczyciela.
  • odpowiadanie na pytania dotyczące wysłuchanego utworu.
  • wyodrębnianie obiektów do liczenia; określanie ich ilości: dużo, mało.

1. To jestem ja
  2. Moja grupa
  3. Moja droga do przedszkola
  4. Idzie jesień… przez las, park
biedronki

Kodeks czterolatka

Czterolatek dobrze wie,

jak ma w grupie bawić się.

Lalką, piłką czy klockami,

zawsze w zgodzie z kolegami.

Czterolatek nie narzeka,

na swą kolej grzecznie czeka.

Chociaż czasem ktoś się krzywi,

wszyscy muszą być cierpliwi.

Czterolatek, zuch nie lada,

po zabawie sam układa:

auta, misie w równym rządku,

bo nie boi się porządku.

Zna przedszkolak moc książeczek,

lecz nie podrze ich karteczek,

delikatnie je przekłada –

niszczyć książek nie wypada.

Deszcz jesienny

Deszcz jesienny cicho pada szu, szu, szu,

Dzieciom bajki opowiada tu, tu, tu.

O parapet sennie puka tak, tak, tak

I promieni słońca szuka ach, ach, ach.

Ref.: Jesień jak zaczarowana płata figle już od rana 2x

Liście wolno opadają szu, szu, szu

Miękki dywan układają tu, tu, tu

Nagle słońce się zjawiło tak, tak, tak