KRASNALE

6 grupa - dzieci 5-, 6- letnie

Grupa 6 to starszaki, najstarsze dzieci w przedszkolu. Wszystkie dzieci z tej grupy uczęszczają do przedszkola już 3 rok. Charakteryzują się dużą ruchliwością, żywiołowością i otwartością na zdobywanie nowych wiadomości i doświadczeń. Chętnie uczestniczą w zabawach i zajęciach organizowanych przez panią Krysię i panią Beatkę. Z panią Renią dbają o porządek i ład w sali.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czekają na Was:

Krystyna Grodzka–  czwartek 14.30- 15.00

Beata Szpakowska – środa 14.30- 15.00

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na październik 2017 roku.

Poznajemy przyrodę. Jesień

Rozpoznawanie drzew owocowych po owocach; wyjaśnienie znaczenia słowa sad .

Nazywanie przetworów z owoców i warzyw (dżemy, soki, kiszonki, kompoty); samodzielne wykonywanie wybranych.

Rozpoznawanie i nazywanie wybranych warzyw; rozróżnianie ich za pomocą wzroku, dotyku, smaku, zapachu.

Nasze rodziny

Podawanie informacji na temat swojej rodziny; jakie zawody wykonują rodzice, czym się zajmują. Określanie czynności domowych wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny.
Podawanie powiązań między członkami rodziny, np. babcia to mama mamy lub mama taty. Wyjaśnienie wieloznaczności słowa dom.
Dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie, np. sposobów wspólnego spędzania czasu, pojawienia się nowego potomka.
Wzmacnianie więzi w rodzinie: wzajemne okazywanie sobie uczuć, mówienie  o nich – tworzenie wzajemnych relacji, opartych na szacunku, akceptacji  i miłości.

Przyroda w sali, w domu

Poznawanie zasad dbania o zwierzęta hodowane w domu: karmienie ich, wizyty u weterynarza, zapewnienie odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen, wychodzenie na spacer. Nazywanie dorosłych i młodych zwierząt.

Elementarna nauka czytania. Nasza edukacja matematyczna.

Rozpoznawanie liter drukowanych – małych i wielkich (O, o; A, a; M, m; E, e).
Tworzenie z poznanych liter wyrazów i ich odczytywanie.
Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia, rozpoznawanie cyfr: 1, 2, 3, 4.
Rozwijanie intuicji geometrycznej, nazywanie figur geometrycznych.

Tematyka:

1. Jesienią w sadzie.
2. Warzywa znane i lubiane.
3. Moja rodzina.
4. Zwierzęta domowe.

Nauka wiersza: Jesień
Nauka piosenki: Jesienna poleczka

Jesień

Idzie do nas Pani Jesień.
Każdy pyta – co przyniesie?
Może słońce, może deszcz?
Silny wiatr powieje też.
Będzie pięknie, kolorowo,
Żółto, buro i brązowo.
Będą grzyby i jabłuszka,
Chociaż czasem zmarzną uszka.

Jesienna poleczka

1. Spotkały się listeczki
pod drzewem na polanie,
podały sobie rączki
na miłe powitanie.

Wtem psotny wietrzyk powiał
i wszystkie z nim listeczki
wirują już wesoło
w rytm jesiennej poleczki.

Ref: Hopsa, hej tralala
wiatr jesienną polkę gra. 2x

2. Listeczki się zmęczyły,
usiadły na polanie,
wiatr także chciał odpocząć
więc przerwał swe dmuchanie.

Lecz długo nie próżnował
i wszystkie z nim listeczki
wirują już wesoło
w rytm jesiennej poleczki.