KOTKI

4 grupa : dzieci 6- letnie

Nasza grupa to starszaki. Liczy 25 dzieci. Bardzo chętnie chodzimy do przedszkola, bo uczymy się wciąż nowych zabaw i razem możemy się wesoło bawić. Obecnie przygotowujemy się do podjęcia nauki w szkole. Przez świat edukacji prowadzi nas pani Gosia i pani Bożenka. Mają z nami trochę roboty!!! Robią wszystko byśmy z wielkim bagażem umiejętności i doświadczeń ukończyli przedszkole. Pani Krysia donosi nam pyszne jedzenie i dba o porządek w naszej sali.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czeka na Was:

Małgorzata Barć wtorek 15.00- 15.30

Bożena Niedziałek  poniedziałek 15.00- 15.30

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na  listopad 2018 roku.

Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego na podstawie informacji o relacjach rodzinnych. Kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty, jaką jest rodzina. Rozwijanie słownika czynnego o pojęcie drzewo genealogiczne. Utrwalenie określeń najmłodszy, najstarszy, starszy od, młodszy od.

Stosowanie określeń ilustrujących następstwo czasu: wcześniej, później, na początku, następnie, na końcu. Poszerzanie wiedzy na temat klasyfikacji zwierząt (ssaki, gady, płazy, ptaki, ryby); rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez tworzenie i nazywanie zbiorów obiektów. Wprowadzenie cyfr: 3, 4 i 5.

Poszerzanie wiedzy dotyczącej obiegowego ruchu ziemi, rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez utrwalenie przemienności rytmu dzień – noc. Poznanie zjawiska skraplania się pary wodnej i jego skutków dla środowiska przyrodniczego. Określanie zmian odwracalnych i nieodwracalnych w przyrodzie na podstawie doświadczeń z wodą, rozwijanie myślenia operacyjnego – badanie stałości objętości płynów.
Kształtowanie rozumienia pojęcia prognoza pogody, odczytywanie i zapisywanie obserwacji dotyczących zjawisk atmosferycznych.
Samodzielne wyszukiwanie informacji o zwierzętach domowych z różnych źródeł. Kształtowanie odpowiedzialności związanej z opieką nad zwierzętami domowymi. Rozwijanie wrażliwości i empatii w stosunku do zwierząt.
Utrwalanie informacji o zwierzętach gromadzących zapasy na zimę. Rozpoznawanie i nazywanie ptaków pozostających na zimę w Polsce oraz przylatujących podczas zimy.
Ćwiczenie umiejętności analizy i syntezy sylabowej, głoskowej. Rozwijanie percepcji wzrokowej poprzez porównywanie kształtów.
Wprowadzenie liter: M, m; T, t; D, d; Y, y ; ćwiczenie umiejętności wyróżniania liter w wyrazach. Rozwijanie słuchu fonematycznego.

Tematyki:

1. Listopadowe wspomnienia.
2. Jesienna pogoda.
3. Zwierzęta domowe.
4. Zimno, coraz zimniej.

Nauka wiersza: Rocznica niepodległości
Nauka piosenki: Symbole narodowe

Rocznica niepodległości

Dzisiaj w rocznicę niepodległości
jest w całej Polsce wiele radości.
Uroczystości, parady wojska,
bo jubileusz obchodzi Polska.

Nasz Ojczyzna cała się mieni
w barwach ojczystych, w bieli, w czerwieni.
Hymn nasz, mazurek wybrzmiał donośny,
wszędzie jest nastrój bardzo podniosły.

W setną rocznicę niepodległości
ważni, dostojni przybyli goście.
Uczcić chcą ludzi, którzy walczyli,
byśmy dziś w wolnej ojczyźnie żyli.

Symbole narodowe

1. Mamy godło, mamy flagę,
mamy własny kraj.
To co polskie my kochamy.
Tu nasz dom i raj.

Ref.: Biało czerwona flaga,
stolica to Warszawa,
/mym godłem orzeł biały