KOTKI

4 grupa : dzieci 6- letnie

Grupa 4 liczy 25 dzieci.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czeka na Was:

Agata Kamińska – wtorek 15.30- 16.00

Anna Sanecka-Zubek  – piątek 15.30- 16.00

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na  listopad 2017 roku.

Poznawanie osób pracujących w bliskim otoczeniu przedszkola. Poznawanie na podstawie swojej miejscowości, sposobów budowania dawniej i współcześnie.

Pokazywanie na wybranych przykładach (np. jeża, wiewiórki, bociana), jak zwierzęta przygotowują się do nadchodzącej zimy. Zwracanie uwagi na zmiany  w wyglądzie zwierząt, np. zmiana ubarwienia, gęstnienie futra, piór. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie późna jesienią, występujących zjawisk atmosferycznych, np. mgły, skracającej się długości dnia. Wyjaśnienie roli wody  w życiu ludzi i zwierząt.

Elementarna nauka czytania – rozpoznawanie liter drukowanych małych i wielkich. Tworzenie z poznanych liter wyrazów i ich odczytywanie.
Rozwijanie intuicji geometrycznej – nazywanie figur geometrycznych. Kształtowanie pojęć liczbowych i umiejętności liczenia – rozpoznawanie cyfr.
Doświadczanie konstrukcyjno-techniczne : bezpieczne korzystanie z wybranych urządzeń technicznych, np. telewizora, komputera. Poznawanie, w sposób bezpośredni lub pośredni, różnych form zastosowania techniki w życiu ludzi.
Dbałość o higienę – ubieranie się odpowiednio do warunków atmosferycznych występujących w danej porze roku, codzienne mycie całego ciała, mycie zębów po posiłkach, mycie rąk. Spożywanie zdrowej żywności, przezwyciężanie niechęci do nieznanych potraw.

Tematyki:

1. Nasza miejscowość, nasz region.
2. Poznajemy przyrodę jesienią.
3. Nasz kontakt z techniką.
4. Dbamy o nasze zdrowie.

Nauka wiersza:  Twój dom
Nauka piosenki: Jesień

Twój dom

Jest w każdym naszym słowie,
a słowa są najprostsze -
chleb, mama, dom gościnny,
i Wisła, i Mazowsze.

I jest w czerwieni maków,
i w białych kwiatach wiśni,
w piosenkach wszystkich ptaków
i w każdej naszej myśli.

W mazurku chopinowskim,
i w czarnym węglu Śląska,
i tu, gdzie serce mówi,
że to jest właśnie Polska.

Jesień

1. Jestem jesień z pełnym koszem,
z pełnym koszem,
dobre rzeczy wam przynoszę, wam przynoszę:
jabłka, śliwki, gruszki, bery, pomidory i selery, pomidory i selery.

2.Przyszła Jesień do gosposi, do gosposi,
czy gosposia o coś prosi, o coś prosi?
Mam kapustę do kwaszenia, dobre grzyby do suszenia, dobre grzyby do suszenia.

3.Idzie Jesień z wielkim koszem,
z wielkim koszem,
zajadajcie bardzo proszę, bardzo proszę.
Ludzie biorą te podarki i chowają do spiżarki,
i chowają do spiżarki.