BIEDRONKI

2 grupa - dzieci  4-  letnie

Grupa 2 to młodsze średniaki. Uczęszcza do niej 12 dziewczynek i 13 chłopców. Jesteśmy radośni i bardzo ciekawi świata. Chętnie uczestniczymy we wspólnych spacerach, zabawach przy muzyce i w ogrodzie przedszkolnym oraz różnorodnych zajęciach organizowanych przez panią Angelikę i panią Natalię. Pani Ania przynosi nam pyszne posiłki i dba o porządek w naszej sali.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czeka na Was:

Angelika Trojnar – piątek 15.00- 15.30

Natalia Biela – czwartek 15.00- 15.30

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na maj 2018 roku.

Określanie miejsca zamieszkania (miasto, wieś).

Nazywanie swojej miejscowości, poznawanie jej historii, ważniejszych instytucji, zabytków.

Poznawanie ważniejszych regionów naszego kraju, znajdujących się tam bogactw naturalnych.

Podawanie nazwy naszego kraju, symboli narodowych: flagi, godła, hymnu. Poznawanie poprzez literaturę pochodzenia nazwy stolicy Polski – Warszawy, jej herbu i ważniejszych miejsc.

Nauka prostych piosenek fragmentami, metodą ze słuchu.

Poznawanie wyglądu instrumentów perkusyjnych: kołatki, grzechotki, bębenka, trójkąta, talerzy, drewienek i sposobu gry na nich.

Uczestniczenie w zabawach rytmicznych, ruchowych. Reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu o dużym zróżnicowaniu.

Rozpoznawanie wybranych instrumentów po wydawanych przez nie dźwiękach i wyglądzie; nazywanie muzyków grających na tych instrumentach.

Oglądanie kwitnących roślin; zwrócenie uwagi na zawarte w nich piękno. Obserwowanie w sposób bezpośredni zmian zachodzących w przyrodzie.

Poznawanie wybranych owadów, np. pszczół, mrówek.
Określanie czynności domowych wykonywanych przez poszczególnych członków rodziny. Dzielenie się wiadomościami na temat życia w rodzinie, np. sposobów wspólnego spędzania czasu, pojawienia się nowego potomka.

Przygotowanie programu artystycznego, samodzielne (lub z pomocą nauczyciela) wykonanie upominków, wspólna zabawa z przybyłymi gośćmi.

Wzajemne okazywanie sobie uczuć przez członków rodziny.

Tematyki:

1. Moja miejscowość, mój kraj, święta narodowe.
2. Wszystko może być muzyką.
3. Wiosna na łące.
4. Moi rodzice.

Wiersz: W samym sercu Europy
Piosenka: Jesteśmy Polką i Polakiem

W samym sercu Europy

W samym sercu Europy,
Żyją nasi rodacy.
Z flagą biało–czerwoną,
Bo to przecież Polacy.

Orzeł Biały symbolem
Dla każdego Polaka.
Żaden inny kraj w godle
Nie ma takiego ptaka.

A Polacy są dumni,
Że w tym kraju mieszkają.
I z powagą hymn Polski
Honorowo śpiewają.

Jesteśmy Polką i Polakiem

Dziewczynką fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również
kochał ją i ty. I ty.

Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci
pojada nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko
I przygód wiele na pewno
w drodze spotka nas

Teraz to już Warszawa
To ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych, pięknych miejsc.