SŁONECZKA

1 grupa - dzieci 3- letnie

Grupa pierwsza to najmłodsza grupa przedszkolna. Maluszki mają za sobą już pierwszy miesiąc w przedszkolu oraz różne imprezy, w których aktywnie uczestniczyli. Chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności w zabawach oraz wykazują się kreatywnością. Poprzez wspólne zabawy poznają się i integrują co sprzyja procesowi ich adaptacji. Trzeba również zaznaczyć, że jest to w większości grupa pozytywnych indywidualistów, jasno wyrażających swoje zdanie i potrzeby. Jak nazwa grupy wskazuje – „słoneczka” – nasze maluszki są uśmiechnięte, radosne i pogodne. Życzymy im samych mile spędzonych dni. Oby na co dzień „zarażały” nas swoją pozytywna energią. W świat edukacji poprzez zabawę wprowadzają nas p. Agatka i p. Ania. O porządek w naszej sali dbamy wspólnie z p. Justynką i p. Agą, które przynoszą nam również pyszne posiłki.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czeka na Was:

Agata Kamińska wtorek 15.00-15.30

Anna Sanecka- Zubek czwartek 15.00 -15.30

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na marzec 2019 roku.

W marcu jak w garncu

Zapoznanie z charakterystycznymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w okresie przedwiośnia; poznanie i rozumienie przysłowia  W marcu jak w garncu.

Rozumienie konieczności dostosowania ubrań do temperatury otoczenia; poznanie procesu powstawania deszczu- eksperymenty z wodą.

Rozumienie wyrażenia kalendarz pogody; rozumienie symboli graficznych – posługiwanie się nazwami zjawisk atmosferycznych: deszcz, wiatr, słońce, śnieg; posługiwanie się określeniami ciepłe, zimne.

Porządki w ogrodzie

Obserwacje przyrodnicze w ogrodzie – rozpoznawanie i podawanie nazw pierwszych oznak wiosny; zapoznanie z wyglądem i nazwą pierwszego wiosennego kwiatka – przebiśnieg.

Poznanie pracy ogrodnika, jego wyglądu i akcesoriów; podawanie nazw przyborów do sprzątania ogrodu; przeliczanie w granicach możliwości dzieci.

Poznanie różnych roślin cebulkowych; dostrzeganie różnic między sianiem  a sadzeniem.

Witaj, wiosno!

Poszerzenie słownika o określenia miękkie, miłe, puszyste; rozumienie wieloznaczności słów: kotki i pączki; rozpoznawanie i podawanie nazw ptaków: skowronka, bociana, jaskółki.

Zapoznanie z wyglądem i nazwami pierwszych wiosennych kwiatów: krokus, tulipan, hiacynt.

Wzbogacenie wiedzy na temat polskich zwyczajów ludowych – topienie Marzanny; rozwijanie ekspresji plastycznej.

Wdrażanie do zdrowego stylu życia - ruch, właściwe odżywianie.

Zwierzęta na wiejskim podwórku

Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt z wiejskiego podwórka.

Aktywne uczestnictwo w zabawach, ośmielanie dzieci do wypowiadania się przed grupą; kształtowanie umiejętności rozróżniania i podawania nazw zwierząt hodowlanych i ich domów.

Rozpoznawanie i podawanie nazw zwierząt dorosłych i młodych; poszerzenie wiedzy przyrodniczej na temat pokarmów zwierząt; porównywanie liczebności zbiorów poprzez dobieranie elementów w pary.

Tematyka:

1. W marcu jak w garncu.
2. Porządki w ogrodzie.
3. Witaj, wiosno!
4. Zwierzęta na wiejskim podwórku.

Nauka wiersza: Marzec

Nauka piosenki: Wstawaj! To już wiosna

Marzec ma ogromny garniec.
Mieszka w nim przez całe noce,
wieje w garncu nieustannie,
syczy coś i bulgocze.
- Powiedz, Marcu,
co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:
wiatry ciepłę, wiatry chłodne,
chmury, słońce, śnieg i wodę –
z nich przyrządzam Wam pogodę.

Wstawaj! To już wiosna

Wiosna się budzi, zima zasypia
Bo w domu czterech pór roku
Jedno jest łóżko, jedna poduszka
I jeden kubek do soku

Gdy wiosna rześka zerwie się z łóżka
I słońce wplecie we włosy
Zima swą głowę wtuli w poduszkę
I zamknie zmęczone oczy

Wiosna, hejże ho!
Zielonym skrzydłem da ci w nos
Wiosna, hejże ho!
Zapuka w serce: Czy jest tam ktoś?

Obudzi kotki na gałązkach
Krokusy na tatrzańskich łąkach
Sasanka mała gdzieś spod Krosna
Usłyszy: Wstawaj, wstawaj, to już...

Wiosna, hejże ho!
Wstawaj, wstawaj, to już wiosna!
Wiosna, hejże ho!
Wstawaj, wstawaj, to już wiosna!