SŁONECZKA

1 grupa - dzieci 3- letnie

Grupa pierwsza to najmłodsza grupa przedszkolna. Maluszki mają za sobą już pierwszy miesiąc w przedszkolu oraz różne imprezy, w których aktywnie uczestniczyli. Chętnie podejmują różnego rodzaju aktywności w zabawach oraz wykazują się kreatywnością. Poprzez wspólne zabawy poznają się i integrują co sprzyja procesowi ich adaptacji. Trzeba również zaznaczyć, że jest to w większości grupa pozytywnych indywidualistów, jasno wyrażających swoje zdanie i potrzeby. Jak nazwa grupy wskazuje – „słoneczka” – nasze maluszki są uśmiechnięte, radosne i pogodne. Życzymy im samych mile spędzonych dni. Oby na co dzień „zarażały” nas swoją pozytywna energią. W świat edukacji poprzez zabawę wprowadzają nas p. Agatka i p. Ania. O porządek w naszej sali dbamy wspólnie z p. Justynką i p. Agą, które przynoszą nam również pyszne posiłki.

Jeżeli chcecie Państwo porozmawiać z nauczycielką o swoim dziecku, czeka na Was:

Agata Kamińska wtorek 15.00-15.30

Anna Sanecka- Zubek czwartek 15.00 -15.30

Zamierzenia kształcąco-wychowawcze na listopad 2018 roku.

Listopadowe wspomnienia

Podawanie nazw członków rodziny. Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat zawodów wykonywanych przez rodziców.

Kształtowanie postawy szacunku wobec osób starszych.

Posługiwanie się określeniami: niższy, wyższy.

Zapoznanie z pojęciami: galeria, wystawa – rozumienie wieloznaczności słów.

Jesienna pogoda

Dostrzeganie i podawania nazw zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni.

Rozwijanie umiejętności językowych, zachęcanie do zabaw słowotwórczych.

Dostrzeganie oraz kontynuowanie regularności i rytmów; grupowanie elementów według wielkości.

Opowiadanie historyjki obrazkowej zgodnie z chronologią zdarzeń, używanie określeń: na początku, potem, na końcu.

Zwierzęta domowe

Różnicowanie wielkości: duży, większy, największy oraz mały mniejszy, najmniejszy. Kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego.

Kształtowanie potrzeb opiekowania się zwierzętami.

Identyfikowanie i określanie własnych emocji; rozwijanie empatii.

Zimno, coraz zimniej

Rozwijanie postawy szacunku i właściwych zachowań społecznych.
Wzbogacenie wiedzy przyrodniczej: zimowe mieszkania zwierząt, zwierzęta zasypiające na zimę. Poznanie zasad odpowiedzialnego dokarmiania zwierząt.

Doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów. Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej, ruchowej i motorycznej.

Tematyka:

1. Listopadowe wspomnienia.

2. Jesienna pogoda.

3. Zwierzęta domowe.

4. Zimno, coraz zimniej.

Nauka wiersza: Powiewa flaga

Nauka piosenki: Rodzinka na 102

Powiewa flaga

Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość,
biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Rodzinka na 102

Babcia, dziadek, mama, tata,
siostra oraz ja!
Babcia opowiada bajki,
dziadek dym wypuszcza z fajki,
mama obiad nam gotuje,
tata meble reperuje.
Siostra na pianinie gra,
Czasem mnie tez pograć da.
A poza tym mam dwa psy.
A co w domu robisz ty?
Moja babcia i mój dziadek,
moja mama i mój tata,